Wpisy z kategorii 'Hardware'

Dysk twardy

5Dyski twarde przechowują pamięć naszego komputera, od przeróżnych aplikacji, z których korzystamy, takich jak na przykład muzyka, gry, filmy czy programy to także takie, o których zazwyczaj nie mamy pojęcia, czyli wszelkie pliki naszych systemów operacyjnych. Dyski twarde zapisują dane na nośniku magnetycznym, co pozwala na szybką transmisje danych oraz co za tym idzie szybki czas dostępu do nich. Ciekawostką jest to, że nazwa „dysk twardy” powstała z przeciwieństwa polarnych niegdyś dyskietek 3, 5 calowych potocznie nazywanych dyskami miękkimi. Twarde dyski są, zatem dla domowych użytkowników bardzo ważne, ponieważ przechowuje się na nich wszelkie niezbędne pliki. Historia tego urządzenia sięga lat, w których to po raz pierwszy zmagano się z powstaniem pierwszego komputera, już w 1956 roku powstawały pierwsze prototypy, kilkanaście lat później, gdy komputery były dostępne do użytku domowego powstawały już dyski twarde zdolne przechowywać dane, lecz diametralnie różniły się od tych znanych dzisiaj, ponieważ dzisiejszy przykładowy plik tekstowy mógłby się po prostu nie zmieścić na twardych dyskach minionej epoki, a trzeba zaznaczyć, że wtedy dyski o takiej pojemności były wystarczające dla domowych użytkowników. Na przestrzeni lat pojemność tych urządzeń rosła aż w na dzień dzisiejszy możemy spotkać się z pecetami, których twarde dyski mogą pomieścić aż do 500 GB, co oczywiście jest bardzo dużo nawet jak na dzisiejsze standardy a w porównaniu do dawniejszych dysków jest to wręcz niewyobrażalna przepaść. Urządzenia te dały początek wielu innym nośnikom danych takich jak płyty CD czy DVD, karty pamięci czy bardzo popularne dzisiaj pendrivy, które potrafią przenosić coraz to więcej danych a ich rozwój dla wielu osób jest niezbędny, dlatego bo potrafią one zmieścić naprawdę dużo a przy tym są o wiele mniejszych rozmiarów niż zwykłe twarde dyski. Widać, zatem że te urządzenia dały początek wielu przydatnym nam dzisiaj maszyną właśnie takim jak pamięć przenośnia, a trzeba powiedzieć także, że dyski twarde dały początek także pamięciom telefonów komórkowych czy nawet nawigacją GPS a także bardzo popularną teraz pamięciom RAM, która również jest bardzo ważna w budowie komputera, ponieważ jest ona szybsza i ma większą transmisje danych, ale mieści zdecydowanie mniej pamięci, jest ona bardziej zaawansowana, ale w dalszym ciągu się rozwija, lecz ogromną wadą jest to, że jest to pamięć krótkotrwała, co oznacza, że przy wyłączaniu komputera niektóre dane po prostu znikają, co raczej dyskwalifikuje ją na miano Przyszłości twardego dysku. Tak, więc te urządzenia dają nam naprawdę wiele możliwości i okazują się niezbędne dla nas, dalszy rozwój tych urządzeń bardziej skupia się na pojemności niż na technologii, która je stwarza z jednego prostego powodu, jest po prostu dobra i nie wymaga większych udoskonaleń a na razie coraz bardziej liczy się właśnie pojemność, i szybkość dostępu do danych.

Procesor – serce komputera

3Procesor to niezwykłe urządzenie, jest ono głównym elementem budowy znanych na komputerów, ponieważ wydaje on rozkazy wszystkim innym urządzeniom w komputerze, więc co za tym idzie procesor wykonuje kilkanaście w miarę prostych operacji. Trzeba zaznaczyć fakt, że procesor do swojej pracy potrzebuje pamięci i to dzięki niej jest w stanie „rozkazywać” innym urządzeniom. Budowa procesora jest niezwykle skomplikowana, można powiedzieć ze to urządzenie jest zwieńczeniem wielu trudów i przeszkód, jakie musiała przejść nauka i technika, aby stanąć na takim poziomie, na jakim stoimy dzisiaj. Procesory wykonywane są w specjalnych pomieszczeniach w fabrykach procesorów, ich budowa to przede wszystkim układy scalone, tranzystory i wiele, wiele innych. Co ciekawe także dobór metali, z jakich produkowane są procesory nie jest przypadkowa, jest to przede wszystkim aluminium i miedz ze względu na ich naturalne właściwości. Procesor, jaki widzimy w naszych komputerach to mała metalowa puszka, ale to zwykła hermetyczna obudowa tego urządzenia. Ciekawostką jest fakt, że In mniejsze są elementy budujące nasz procesor tym mniej zużywamy energii, a trzeba przyznać, że procesory w naszych domowych pecetach są naprawdę niewielkich rozmiarów dzięki poznanej nam technologii. Bez procesora komputer nie mógłby istnieć, to on kieruje pracą naszej maszyny, co ciekawe pierwsze procesory powstawały już na przełomie lat 70’ dwudziestego wieku, ale dopiero kilkanaście lat później zaczęły powstawać procesory, które były przydatne i bardziej przystosowane do pracy z naszymi pecetami. Procesory to naprawdę bardzo skomplikowane urządzenia, nie są tylko wykorzystywane w komputerach, ale także w komórkach, w urządzeniach codziennego użytku, w samochodach, w maszynach medycznych. Warto także wspomnieć o mikroprocesorach, które naturalnie są częściej wykorzystywane w wszelakich urządzeniach z bardzo prostego powodu, są naprawdę bardzo wydajne oraz dużo mniejsze, budowa tych urządzeń była równie pracochłonna, co budowa zwykłych procesorów, ale dzisiaj możemy powiedzieć, że to wszystko się opłaciło, ponieważ mikroprocesory stały się potęgą świata nauki i techniki, trzeba także powiedzieć, że rozwój mikroprocesorów przyczynił się do minimalizacji komputerów z ubiegłego wieku, czyli ogromnych maszyn przysłaniających nawet całą ścianę pokoju. Dzisiaj nie można zastąpić tych urządzeń innymi, są one jedyne w swoim rodzaju i dzisiaj stoją na najwyższym stopniu rozwoju techniki i technologii, co więcej otwierają one przed nami z dnia na dzień coraz więcej możliwości, co może bardzo poprawić nasz komfort życia i co za tym idzie także bezpieczeństwo związane ze zdrowiem, ponieważ rozwój tych urządzeń ma duży wpływ na medycynę. Firmy komputerowe w poprzednich latach, gdy jeszcze to rozwój komputerów stał na progu, toczyły ze sobą istną wojnę w zdobyciu techniki, która właśnie pozwoliłaby na zbudowanie takiego urządzenia jak procesor.

18 lutego 2010 w kategorii Hardware | Tagi: , , , , , , , , ,

Karta graficzna

6Na początku kary graficzne były zdolne tylko to wyświetleń plików tekstowych, cyfr i liter, ponieważ na dobrą sprawę nie było potrzeby, ani możliwości do wyświetlania na przykład obrazów. Karty graficzne są ściśle związane z monitorami, ponieważ to one przesyłają do nich skonfigurowany sygnał, który pozwala pokazywać obraz w wysokiej rozdzielczości. Rozwój kart graficznych był długi i żmudny od czarnobiałych plików tekstowych poprzez kolorowe wyświetlanie liczb i liter aż do pierwszych obrazów aż do akceleracji 2D oraz obrazów nawet w trój wymiarze. Kiedyś te urządzenia były potrzebne tylko do wyświetlania prac trwających na komputerze, dzisiaj są one raczej grabką dla graczy komputerowych, dzisiejsze standardy gier są tak duże, że czasem można mieć problemy z odróżnieniem rzeczywistości od wirtualnego świata, co jest absolutnie sukcesem w pracach na grafiką komputerową. Karty graficzne to naprawdę niezwykłe urządzenia, potrafią obrabiać grafikę w taki sposób, że nie odróżnia się jej od normalnego świata, do tego budowa kart zmieniła się od czasów powstania pierwszej z nich, dzisiaj mają one osobny system chłodzenia a nawet mikroprocesory, co jest na pewno wielkim zaskoczeniem dla wielu ludzi. Karty graficzne nie mają tylko wpływu na jakoś obrazu, co ciekawe mają one także wpływ na szybkość naszego komputera, można je troszeczkę porównać z twardymi dyskami, bo one również wpływają na szybkość otwierających się programów oraz na szybkość, z jaką możemy pracować na naszym domowym pececie. Tak, więc karty graficzne przez te wszystkie lata „ery komputerów” przeszły prawdziwą rewolucję, dzisiaj, co prawda są one tworzone głównie dla graczy komputerowych, którzy cenią sobie, jakość tych urządzeń to także karty graficzne wchodzą powoli w nowy rozdział swojego istnienia, powstają teraz nowe innowacyjne technologie przekazu wdzięku i obrazu, więc możemy być pewni, że karty przejdą niedługo bardzo wiele zmian, a niektóre już używają najnowszej technologii. Trzeba zaznaczyć, że rozwój tych urządzeń bardzo przyczynił się do tworzenia filmów animowanych oraz grafiki komputerowej wykorzystywanej w filmach, technika tworzenia kart graficznych oraz możliwości, jakie one same dają była inspiracją dla ludzi tworzących grafikę komputerową, dzisiaj w każdym filmie jest wykorzystywana ta technika, co ma oczywiście swoje dobre oraz złe strony, wiele filmów nie było by tak wspaniałych oraz zapierających dech w piersiach bez pomocy grafiki komputerowej, ale z drugiej strony filmy tracą na tym swoją naturalność. Urządzenia te, zatem dają naprawdę wiele możliwości i są wykorzystywane w najróżniejszych urządzeniach, nie tylko w komputerach oraz potrafią dosłownie zaczarować nasz świat przed monitorem czy też przed telewizorem, ale najważniejsze jest to, że nie możemy być pewni, co te urządzenia będą w stanie zaoferować nam za kilkanaście lat, możemy być tylko pewni, że nie będziemy na pewno zawiedzeni nowymi rozwiązaniami i wrażeniami.

20 stycznia 2010 w kategorii Hardware | Tagi: , , , , , , , , , ,

Płyta główna

4Płyta główna jest to zdecydowanie największe urządzenie w naszym komputerze, są do niej podłączone wszystkie inne urządzenia i pozwala ona na komunikacje wszystkich urządzeń ze sobą. Można do niej podłączyć procesory, karty graficzne, moduły, zasilacze, wiatraki, pamięć, czyli dyski twarde, a także urządzenia, które nie znajdują się bezpośrednio wewnątrz komputera, czyli klawiatura komputerowa, myszka, porty USB, dzięki którym możemy podłączyć właściwie każde urządzenie do naszego domowego komputera, które także posiada port USB. Płyta główna w takim razie to bardzo ważne urządzenie w budowie naszego peceta, bez niej praca na komputerze nie była by możliwa, a powstała ona wraz z pierwszymi domowymi komputerami, początkowo była ona dużo większych rozmiarów niż ta dzisiejsza, którą znamy, ale wiadomo przecież, że wtedy dopiero uczono się minimalizacji takich urządzeń. Rodzajów płyt głównych jest naprawdę dużo i każda z nich pozwala pracować na innym sprzęcie, co jest oczywiście wielkim plusem, ponieważ każdy domowy użytkownik może dostosować ja do swoich potrzeb. Budowa płyty głównej jest oczywiście bardzo skomplikowana, ale koncepcja jej użycia nie zmieniła się od lat. Oczywiście płyty główne, podobnie jak procesory nie są wykorzystywane tylko w naszych domowych komputerach, są to urządzenia uniwersalne zdolne łączyć ze sobą wiele urządzeń, co jest oczywiście wykorzystywane w wielu innych urządzeniach. Dzisiejsze płyty główne mają jedną wielką zaletę, otóż można do nich podłączyć a co za tym idzie również do całego komputera urządzenia zewnętrzne, czyli aparaty cyfrowe, telefony komórkowe, nawigacje i tak dalej. Wszystko to jest możliwe dzięki portom USB, które na dobra sprawę od całkiem niedawna są montowane do płyt głównych, jeszcze kilkanaście lat temu nie można było marzyć o takim komforcie, nawet nie można było pomyśleć o podkończeniu jakiegokolwiek urządzenia na pozór zupełnie niezwiązanego z komputerem. Tak, więc płyta główna daje naszym domowym pecetom nowe możliwości, pozwala dostosować nasz komputer do naszych własnych wymagań, ona również jest niezastąpiona i na dzień dzisiejszy nie ma takiego drugiego urządzenia, które mogłoby równie sprawie funkcjonować, co ona, płyta główna jest jednym słowem niezbędna, aby nasz komputer mógł funkcjonować na miarę swoich możliwości, zawdzięczamy jej naprawdę dużo a przecież firmy produkujące tego typu urządzenia nie powiedziały nam jeszcze ostatniego słowa i być może za niedługo możemy spodziewać się jakiegoś nowego ciekawego rozwiązania, ponieważ niektórzy producenci już zapowiadają zmiany, a trzeba powiedzieć, że rozwój takiego urządzenia jak na przykład płyta główna Ciągnie za sobą rozwój innych urządzeń do niej podłączonych jak na przykład procesor, co na dobrą sprawę może w krótkim czasie zaprezentować nam nowe, zupełnie inne rozwiązania techniczne i technologiczne od poprzednich, co jest zdecydowanie wielkim plusem dla użytkowników domowych pecetów.

Komputery a wojsko

20Dzisiaj wydaje się to mało prawdopodobne, ale komputery i wojsko mają ze sobą naprawdę bardzo wiele wspólnego. Od początku istnienia komputerów i Internetu miały one być wykorzystane w celach militarnych. Już w czasach pierwszej i drugiej wojny światowej starano się zbudować urządzenie dające przewagę nad wrogiem, takim urządzeniem był właśnie komputer. W czasie gry rozwijał się postęp komputerów wojsko coraz częściej zaczęło ich używać, to właśnie z ich inicjatywy powstał Internet, dzisiaj wykorzystywany zupełnie do innych celów niż zakładano. Dzisiaj wojsko opiera swoje wszystkie walory właśnie na komputerach i Internecie, zmechanizowane maszyny coraz częściej zostają wyposażone w nowoczesne komputery. Straszny może być fakt, że dzisiejsze bronie, karabiny, samoloty czy czołgi są tak bardzo skomputeryzowane, że ich funkcjonowanie i moc staje się kilka razy większa niż jeszcze kilkanaście lat temu, obecnie wszystkie maszyny wojskowe wyposażone są w takie komputery, które dają im ogromną przewagę, powstają nawet inteligentne maszyny, które wydawać by się mogło potrafią myśleć, ale to tylko dobrze skonstruowane oprogramowanie. Dobrą stroną wykorzystania komputerów i Internetu przez wojsko jest fakt, że szybciej się rozwijają i są zdolne do coraz to niezwykłych rzeczy. Wojsko potrafi wykorzystać komputer w najróżniejszy sposób, dzięki nim można obliczyć trajektorie lotu pocisku, rakiety czy torpedy, daje możliwość walki w powietrzu czy na lądzie, z taką techniką, że człowiek nigdy nie byłby zdolny do wykonywania tych zadań, co komputery. Prawdą jest to, że dzisiejsze wojsko bez komputerów było by dużo uboższe i na pewno mniej groźne niż dzisiaj, ponieważ dzisiaj dysponujemy śmiertelną bronią, powstałą właśnie dzięki technologii wykorzystywanej w komputerach a co więcej, te bronie są niemal, że doskonałe i tego możemy obawiać się najbardziej. To wojsko stworzyło komputery i Internet i trzeba przyznać ze wykorzystują one swoje wynalazki w bardzo dobry sposób, przy czym stale je rozwijają i odkrywają wiele nowych możliwości, które nie wykorzystuje się tylko dla celów militarnych i to chyba jest największy plus użycia przez wojsko komputerów i co za tym idzie także Internetu. Być może kiedyś na wojnę zamiast ludzi pójdą w bój maszyny sterowane przez komputery, ale to już raczej przyszłość widziana okiem fana filmów fantastyczno naukowych, jednak prawdą jest fakt, że wojsko i technologia, jaką posiadają dzięki komputerom już dzisiaj mogłaby obrócić nasz świat w proch, a trzeba zaznaczyć, że nieustanny postęp popycha ludzi do coraz to nowszych rozwiązań. Tak, więc wydawać by się mogło, że wojsko i komputery to dwie zupełnie odmienne sprawy, nic bardziej mylnego, jest to para, która od zawsze była razem ze sobą, pozwalała zdobywać przewagę i pokazywać sobie nawzajem jak wiele tajemnic jeszcze się przed nimi kryje, komputery wojsko i Internet to dzisiaj mieszanka wybuchowa zdolna pochłonąć cały świat z zaledwie kilka minut i to bez żadnych przeszkód.